Martin Pregelj
(direktor)
Za Mestno občino Koper
župan Aleš Bržan
(član/predsednik)
Za Občino Piran
župan Đenio Zadković
(predsednik/član)
Za Občino Izola
župan Danilo Markočič
(član)
Konstituiral se je na seji 31. 01. 2019. Predsedoval je župan Občine Piran do 14. 11. 2019, nato župan Mestne občine Koper.
Za Mestno občino Koper
ga. Sabina Mozetič
(predsednica do 20. 2. 2019)
g. Darij Novinec
(namestnik do 20. 2. 2019)
ga. Tamara Kozlovič
(članica od 21. 2. 2019)
g. Marijan Križman
(namestnik od 21. 2. 2019)
Za Občino Piran
g. Aleš Buležan
(član do 26. 1. 2019)
g. Vladimir Knez
(namestnik do 26. 1. 2019)
g. Daniel Tomljanović
(predsednik od 25. 4 .2019)
g. Gabrijel Franca
(namestnik od 25 .4. 2019)
Za Občino Izola
g. Marino Domio
(član do 27. 11. 2018)
g. Aleksej Skok
(namestnik do 27. 11. 2018)
g. Vlado Marič
(član od 31. 1. 2019)
ga. Manca Vadnjal
(namestnica od 10. 10. 2019)
Za Mestno občino Koper
g. Slobodan Popovič
(predsednik do 3. 6. 2019)
ga. Kristina Radovčič
(članica do 3. 6. 2019)
g. Aleksander Pahor
(predsednik od 4. 6. 2019)
ga. Rossella Brlec
(članica od 4. 6. 2019)
Za Občino Piran
g. Marijan Grižon
(član do 3. 6. 2019)
g. Aleš Buležan
(podpredsednik od 4. 6. 2019 do 10. 12. 2019)
g. Ljubo Bertok
(član od 20. 12. 2019)
Za Občino Izola
g. Aleksej Skok
(član od 4. 6. 2019 do 10. 12. 2019)
g. Aleksander Lozej
(podpredsednik od 05. 2. 2020)
g. Marino Buzleta
(član do 20. 3. 2019)
g. Korado Pucer
(član do 20. 3. 2019)
ga. Sara Raspor
(članica od 21. 3. 2019)
g. David Bembič
(član od 21. 3. 2019)
ga. Nataša Klobas
(predsednica do 20. 3. 2019)
g. Gregor Valentič
(namestnik do 20. 3. 2019)
ga. Helena Pavlovič
(predsednica od 21. 3. 2019)
g. Mitja Koren
(namestnik od 21. 3. 2019)
V skladu z določbo petega odstavka 70. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1, Uradni list RS, št. 65/09 s spremembami in dopolnitvami) kot del Letnega poročila za poslovno leto 2019 družba Rižanski vodovod Koper, d. o. o. - s. r. l., podaja naslednjo
Poslovodstvo družbe Rižanski vodovod Koper, d. o. o. - s. r. l.. izjavlja, da je bilo v obdobju poslovnega leta 2019 upravljanje družbe skladno z zakoni, Odlokom o preoblikovanju Javnega podjetja Rižanski vodovod Koper, p. o., v Javno podjetje Rižanski vodovod Koper, d. o. o., (Uradne objave Primorske novice, št. 24/98, in Uradni list RS, št. 41/2010) in z drugimi veljavnimi predpisi. Ker referenčni kodeks o upravljanju za javna podjetja komunalne dejavnosti še ni sprejet, ga družba ne uporablja.
V skladu s petim odstavkom 70. člena ZGD-1 (Uradni list RS, št. 65/09 s spremembami in dopolnitvami), ki določa minimalne vsebine izjave o upravljanju, družba Rižanski vodovod Koper, d. o. o. - s. r. l., podaja spodnja pojasnila.
Opis glavnih značilnosti sistemov notranjih kontrol in upravljanja tveganj v družbi v povezavi s postopkom računovodskega poročanja
Nadzor nad delovanjem notranjih kontrol se izvaja z nadzorom vodstva, nadzornega sveta, skupščine, vodstvenim pregledom sistemov vodenja, presojo sistemov vodenja po ISO/IEC standardih, zunanjo revizijo računovodskih izkazov, delovanjem nadzornih odborov občin ustanoviteljic ter z drugimi neodvisnimi presojami.
Za zagotavljanje transparentnosti, učinkovitosti, odgovornega poslovanja ter obvladovanja tveganj ima družba Rižanski vodovod Koper, d. o. o. - s. r. l., vzpostavljen delujoč sistem tako notranjih kot zunanjih kontrol.
Sistem notranjih kontrol temelji na internih aktih družbe in je podprt s sistemom kontrol informacijske tehnologije, s katerim se med drugim zagotavljajo ustrezne omejitve in nadzor nad omrežjem ter natančno, ažurno in popolno obdelovanje podatkov.
S sistemom notranjih kontrol v družbi načrtno in sistematično uporabljamo postopke in metode, ki s svojim delovanjem zagotavljajo točnost, zanesljivost in popolnost podatkov in informacij, pravilno in pošteno izdelavo računovodskih izkazov, preprečujejo in odkrivajo napake v sistemu ter zagotavljajo spoštovanje zakonov in drugih predpisov, aktov organov upravljanja ter sistemskih predpisov družbe.
Zunanje kontrole izvajajo pooblaščene institucije, ki kontinuirano presojajo in potrjujejo ustreznost delovanja z izdajo certifikatov na področju vodenja kakovosti v skladu s standardom ISO 9001 in standardom ISO 17020 na področju zahtev za kontrolne organe.
Podatki o delovanju skupščine družbe in njenih ključnih pristojnostih
Skupščina družbe se je v letu 2019 sestala na petih sejah (od katerih dve korespondenčni) in razpravljala o temah ter sprejemala sklepe v skladu s pristojnostmi iz Odloka o preoblikovanju Javnega podjetja Rižanski vodovod Koper, p. o. v Javno podjetje Rižanski vodovod Koper, d. o. o., ter z določili poslovnika o delu skupščine. V obravnavanem letu je ustanoviteljska upravičenja na skupno dveh sejah (od katerih ena korespondenčna) izvrševal tudi svet ustanoviteljic, kot skupni organ upravljanja.
Podatki o sestavi in delovanju organov nadzora
Nadzorni svet družbe se je sestal na štirih sejah (od katerih ena korespondenčna) in razpravljal o temah ter sprejemal sklepe v skladu s pristojnostmi iz Odloka o preoblikovanju Javnega podjetja Rižanski vodovod Koper, p. o. v Javno podjetje Rižanski vodovod Koper, d. o. o., ter določili poslovnika o delu nadzornega sveta. O svojem delovanju je nadzorni svet pripravil Poročilo o delovanju nadzornega sveta.
Martin Pregelj, direktor
Osnovni kapital družbe, ugotovljen na podlagi bilance stanja na dan 31. 12. 1996 in revizijskega poročila, je nominalno 5.408.926,00 EUR.
| Mestna občina Koper* | 51,87 % | 2.805.609,92 EUR |
| Občina Piran | 27,91 % | 1.509.631,25 EUR |
| Občina Izola | 20,22 % | 1.093.684,83 EUR |
*po izvedbi delitvene bilance med Mestno občino Koper in občino Ankaran bo del poslovnega deleža Mestne občine Koper pripadal Občini Ankaran
| Vpoklicani kapital | 5.408.926 EUR |
| Kapitalske rezerve | 6.196.355 EUR |
| Rezerve iz dobička | 2.128.273 EUR |
| Rezerve, nastale zaradi vrednotenja po pošteni vrednosti | - 22.581 EUR |
| Preneseni čisti poslovni izid | -1.921.045 EUR |
| Nabavna vrednost | Sedanja vrednost | |
| Zgradbe in oprema | 129.495.002 EUR | 44.676.577 EUR |
| Neopredmetena dolgoročna sredstva | 413.600 EUR | 193.988 EUR |
| Zemljišča | 3.077.706 EUR | 3.077.706 EUR |
| Zemljišča v pridobivanju | 2.018.521 EUR | 2.018.521 EUR |
| Mestna občina Koper in Občina Ankaran | v idealnem deležu | 51,87 % |
| Občina Piran | v idealnem deležu | 27,91 % |
| Občina Izola | v idealnem deležu | 20,22 % |
Oskrba s pitno vodo je bila v letu 2019 zaznamovana z železniško nesrečo z iztirjenjem vlaka in izlitjem cca 8000 l kerozina v predoru nad Dolom pri Hrastovljah, ki se je zgodila 25. 06. 2019. Posledično se je, zaradi pričakovanega onesnaženja vodnega vira Rižane, preventivno prekinilo koriščenje le-tega in zagnalo črpanje podtalnice iz vodnjaka R13 v Podračju, manjkajoče količine pa zagotavljalo z nakupi vode iz sosednjih vodovodov. Zaradi omejenih možnosti nakupov je bil s strani županov obalnih občin, sprejet poziv k racionalni rabi vode pri uporabnikih in v nadaljevanju ukrep zaprtja tušev na kopališčih, prepoved pranja ulic in dvorišč ter zalivanja parkov in zelenic.
Kljub omenjenemu dogodku se je oskrba z vodo izvajala brez večjih motenj, ki bi bile posledica velikih okvar na cevovodih vodovodnega omrežja oziroma izpadov načrpanih ali uvoženih količin vode. Lokalne motnje v oskrbi smo beležili le kot posledico rednih vzdrževalnih del in popravil okvar na sekundarnih in primarnih dotrajanih cevovodih ter vodovodnih priključkih.
Družba upravlja z vodovodnim sistemom, ki oskrbuje območje štirih obalnih občin, in sicer Občine Piran, Občine Izola, Mestne občine Koper in Občine Ankaran. Nenehni razvoj obalnega območja in rastoča poraba pitne vode v preteklosti sta narekovala stalno širitev vodovodnega sistema in iskanje novih vodnih virov. Izgradnja vse bolj razvejanega omrežja in višinski vodovod pa sta terjala zgraditev številnih črpalnih postaj za oskrbovanje višje ležečih naselij, avtomatizacijo in nadzor delovanja ter upravljanja vodovodnega sistema na daljavo (telemetrija – SCADA).
V vodovodno omrežje je vgrajenih 817 kilometrov cevovodov s premerom od Ø 25 mm do Ø 1400 mm in okrog 190 kilometrov priključnih cevovodov. Vodovodno omrežje je na nekaterih odsekih staro že 85 let, saj sta vzporedni magistralni cevovod in velik del omrežja v starih mestnih jedrih še iz časov nastanka vodovoda, iz leta 1935.
Poleg vodovodnega omrežja je za upravljanje in nadziranje sistema vgrajenih 14 km signalnih kablov ter 25 km praznotokov iz objektov vodovodnega sistema.
Koriščenje vodnih virov v letu 2019: |
Nakup vode v 2019: |
||
| vodni vir Rižana | 7.072.071 m3 | (76,58 %) | |
| vodna vira Bužini in Gabrijeli | 627.881 m3 | (6,80%) | |
| vodni vir Klariči (Kraški vodovod Sežana) | 644.902 m3 | (6,98 %) | 390.672 EUR |
| vodni vir Gradole (Istrski vodovod) | 890.776 m3 | (9,64 %) | 859.720 EUR |
| Skupaj vsi viri: 9.235.630 m3 | Skupaj: 1.250.392 EUR | ||
Nakup vode 2019: |
|
| plan: | 807.893 EUR |
| realizacija: | 1.250.391 EUR |
| razlika: | 442.498 EUR |
Pitna voda iz virov v upravljanju RVK je pripravljena s postopkom ultrafiltracije, ki iz vode odstrani kalnost, organske makromolekule in vse mikroorganizme. Večletna laboratorijska preskušanja dokazujejo visoko raven kakovosti pitne vode RVK. Zdravstveno ustreznost vode zagotavljamo z notranjim nadzorom po načelih sistema HACCP, ki temelji na izvajanju spremljajočih higienskih programov.
Na javnem vodovodnem sistemu je bila pitna voda v okviru notranjega nadzora v zavidljivih 99,40 % skladna z zahtevami Pravilnika o pitni vodi.
V letu 2019 nismo izrekli nobenega ukrepa omejitve (prekuhavanje) uporabe pitne vode zaradi neskladnih vzorcev, odvzetih po letnem planu v okviru notranjega nadzora.
Ne glede na oskrbo odjemalcev iz več vodnih virov je voda na vsem območju, ki ga oskrbuje RVK, varna in pitna neposredno iz vodovodne pipe.
| Vodovodni sistem RVK 2019 | Laboratorijske preiskave pitne vode | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mikrobiološki parametri | Fizikalno kemijski elementi | Skupaj RVK | ||||
| Število vseh vzorcev | Število neskladnih vzorcev | Število vseh vzorcev | Število neskladnih vzorcev | Število vseh vzorcev | Število neskladnih vzorcev | |
| Vodohrani RVK | 250 | 3 | 251 | 0 | 501 | 3 |
| Vodovodne pipe porabnikov | 190 | 4 | 0 | 0 | 190 | 4 |
| RVK Skupaj | 440 | 7 | 251 | 0 | 691 | 7 |
Tabela: Rezultati laboratorijskih preiskav pitne vode v okviru notranjega nadzora za leto 2019
Vzrok izvedbe testa |
ATP (število testov) |
| Preverjanje ustreznosti pitne vode v času nemotene oskrbe z vodo (po rednem tedenskem planu) | 421 |
| Preverjanje ustreznosti pitne vode po aktivnostih na vodovodnem sistemu | 388 (od tega 357 na javnem vodovodu) |
| Preverjanje ustreznosti surove vode | 7 |
| Preverjanje ustreznosti pitne vode pri prevozu z avtocisterno | 8 |
| Skupaj | 824 |
Tabela: Izvedba ATP testa glede na vzrok v letu 2019
| Leto | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Štev. ATP-testov | 1372 | 1183 | 926 | 841 | 831 | 824 |
Tabela: Državni monitoring pitne vode v obdobju od leta 2014 do 2019
| RVK 2019 | Število vzorčenj po vrsti preiskave | |||
|---|---|---|---|---|
| Mikrobiološke preiskave | Fizikalno-kemijske preiskave | ATP | Terenske meritve | |
| 718 | 1.451 * | 824 | 969 | |
| Skupaj: | 3.962 | |||
*število opravljenih fizikalno-kemijskih preiskav zajema tudi opravljene preiskave zaradi izrednega dogodka izlitja kerozina v predoru nad Dolom pri Hrastovljah
Tabela: Število vzorčenj in terenskih meritev v letu 2019
| Leto | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Št. odvzetih vzorcev | 64 | 64 | 64 | 59 | 59 | 59 |
| Št. neskladnih vzorcev | 8 | 7 | 5 | 3 | 2 | 3 |
Tabela: Število vzorčenj in terenskih meritev v letu 2019
V letu 2019 je bilo prodano 6.156.302 m3 vode. V primerjavi z enakim lanskim obdobjem je bila prodaja manjša za 20.350 m3. V primerjavi s planirano prodajo pa je bila prodana količina večja za 137.302 m3.
Prodana voda |
||
| vsa prodana voda | 6.156.302 m3 vode | 20.350 m3 manj kot v 2018 137.302 m3 več v primerjavi s planirano |
| gospodinjstvo | 3.672.438 m3 vode | +28.399 m3 ; več kot v l. 2018 |
| gospodarstvo | 2.483.864 m3 vode | -48.749 m3 ; manj kot v l. 2018 |
Vodne izgube v vodovodnem sistemu obvladujemo z izvajanjem usmeritev in zadolžitev, ki so opredeljene v »Programu zmanjševanja vodih izgub«. Program temelji na angažiranju vseh udeležencev, ki sodelujejo pri izvajanju vodooskrbe, poudarek je na izvajanju naslednjih aktivnosti:
Izvajanje navedenih aktivnosti pripomore, da vodne izgube zadovoljivo obvladujemo in da so le-te primerljive z dobro obvladovanimi vodovodnimi sistemi v svetovnem merilu.
Najučinkovitejši ukrep za zmanjšanje vodnih izgub in posledično stroškov za popravila okvar je obnova najbolj dotrajanih cevovodov, kar bi morala biti tudi skrb občin, ki so lastnice infrastrukture ter določajo politiko gradnje in obnove komunalne infrastrukture. Na dotrajanih cevovodih se pojavljajo okvare dnevno, to pa povzroča nenehne motnje v oskrbi in zvišuje stroške vzdrževanja vodovodnega omrežja. Dejstvo je, da brez vlaganj v obnovo omrežja, vgradnje kontrolnih merilnih mest in nenehne širitve sistema daljinskega nadzora vodnih izgub ni možno uspešno zniževati.
| Popravila okvar na: | v letu 2019 | v letu 2018 |
| cevovodih | 329 | 282 |
| priključnih vodih | 138 | 171 |
Strošek gradbenih del za sanacijo okvar in vzdrževanje objektov: 795.486 EUR, kar je 18.452 EUR več kot leta 2018.
Razlika med oddano in prodano vodo v vodovodnem sistemu se izkazuje kot neobračunana voda, ki je posledica vodnih izgub zaradi okvar na vodovodnem omrežju (lomi cevovodov, puščanja spojev, tesnilk, priključkov, prelivov…), nekontroliranih odjemov in porabe za tehnološke namene (izpiranje cevovodov, pranje vodnih zbiralnikov, prevezave, itd.). Del neobračunane vode se izkazuje tudi v navideznih izgubah oziroma, kot posledica napak na merilnikih na sistemu in obračunskih vodomerih.
Ocena je, da se za tehnološke namene porabi 5% oddane vode v sistem, ki zajema izpiranje vodovodnega omrežja in vodnih celic v objektih, prevezave, odstopanja meritev v okviru standardnih toleranc, itd. Z upoštevanjem tega dejavnika predstavljajo dejanske izgube količino izgubljene vode, kot posledica okvar na vodovodnem omrežju in nekontroliranih odjemov
Ocenjevanje vodnih izgub samo v odstotni vrednosti med oddano in prodano vodo v vodovodnem sistemu ni najbolj primerno, ker ne upošteva vseh dejavnikov, ki vplivajo na višino izgubljene vode, kot so dolžina vodovodnega omrežja, gostota priključitve in dolžina priključnih vodov ter tlačne razmere v vodovodnem omrežju, zato je vse bolj uveljavljeno ocenjevanje vodnih izgub z indikatorjem vodnih izgub »ILI«, ki upošteva vse naštete dejavnike, ki vplivajo na višino izgubljene vode v vodovodnem omrežju. V našem primeru, z upoštevanjem celotnih količin izgubljene vode, znaša izračunan »ILI 3,8«, kar nakazuje na še vedno dobro obvladovan vodovodni sistem.
Kategorizacija indikatorja vodnih izgub ILI |
||
|---|---|---|
| ILI | obrazložitev kategorij | |
| 1 - 2 | Odlično – ni potrebna intervencija | |
| 2 - 4 | Dobro – ni potrebe po nujni intervenciji, potrebno je spremljanje | |
| 4 - 8 | Slabo – potrebna je pozornost | |
| >8 | Zelo slabo – nujna takojšnja intervencija | |
V letu 2019 je bilo sprejetih 1031 zahtev v zvezi z izdajo smernic in mnenj k prostorskim aktom, projektih pogojev in mnenj v upravnih postopkih pridobivanja gradbenih dovoljenj. Opravljenih je bilo tudi 12 pregledov načrtov vodovoda in obravnavanih 280 vlog za izdajo podatkov.
V letu 2019 je bilo obravnavanih 281 vlog za izdajo Dovoljenj k priključitvi in sicer 219 vlog za priključitev objektov na javno vodovodno omrežje ter 62 vlog za rabo vode v kmetijske namene. V letu 2019 je bilo obravnavanih 281 vlog za izdajo Dovoljenj k priključitvi in sicer 219 vlog za priključitev objektov na javno vodovodno omrežje ter 62 vlog za rabo vode v kmetijske namene. V upravnem postopku izdaje dovoljenja se preveri izpolnjevanje pogojev iz Uredbe in Odloka o oskrbi s pitno vodo, Tehničnega pravilnika RVK in dostavljene dokumentacije, ko gre za priključevanje objektov, zgrajenih na podlagi gradbenega dovoljenja oz. mnenj lokalnih skupnosti, v primeru kmetijskih priključkov. Dovoljenje k priključitvi je osnova za izvedbo vodovodnega priključka, razen v primerih, ko je vodovodni priključek začasne narave za potrebe gradbišč, prireditev, sejmov, itd.
Na podlagi izdanih dovoljenj k priključitvi je bilo v letu 2019 na novo izvedenih 266 odjemnih mest v obliki samostojnih priključkov oz. vgradnji dodatnih vodomerov v obstoječa merilna mesta. Za potrebe predelav oz. premestitev obstoječih priključkov je bilo izvedenih 72 tovrstnih posegov.
Izdelava katastra priključkaje obveza investitorja, ki jo zanj (od leta 2013 dalje) kot storitev izvede družba. Vključuje aktivnosti geodetske izmere, vnos v kataster priključkov s kompletno dokumentacijo o izvedbi in – kot ključno dejanje – tudi povezavo z bazo obračuna vodarine ter s tem vizualizacijo podatkov v geoinformacijskem sistemu (GIS).
Poleg novih priključkov je bil v letu 2019 izmerjen in v GIS vnesen ter s 3 Tav bazo obračunskih podatkov povezan tudi nov delež obstoječih priključkov, skupno 2.445 odjemnih mest.
Iz spodnjega grafa izhaja, da je še veliko število nelociranih odjemnih mest, zato bo potrebno tudi v naslednjih letih nameniti dodatna finančna sredstva za izdelavo katastra priključkov na celotnem vodovodnem omrežju.
| Vrsta investicije | Skupno število investicij | Realizacija (EUR) | |
| A. Obnovitvene investicije 2019 | 20 | 778.509,00 | |
| B. Skupni program 2019 | 19 | 1.020.363,00 | |
| C. Investicije v tuja osnovna sredstva v 2019 | 10 | 439.523,00 | |
| Skupaj | 49 | 2.238.395,00 | |
Vse investicije, izvedene v letu 2019, so bile del izpeljave dolgoročnih razvojnih nalog, izboljšav na sistemu ter obnove dotrajanih vodovodov in objektov.
Investicije v javno infrastrukturo v lastništvu občin, ki so bile končane in obračunane, smo v skladu s »Pogodbo o najemu, uporabi in vzdrževanju javne infrastrukture RVK« prenesli v osnovna sredstva občin ter v uporabo in najem po pogodbi RVK-ju.
Ureditev oskrbe prebivalstva s pitno vodo v slovenski Istri je tudi lansko leto predstavljala enega od najpomembnejših bodočih strateških projektov.
Slovenska obala (Mestna občina Koper ter občine Ankaran, Izola in Piran) že vrsto let nima zagotovljenega varnega vodnega vira za oskrbo s pitno vodo, na kar je opozoril tudi dogodek v železniški nesreči z izlitjem kerozina, ki se je zgodil v zaledju vodnega vira Rižana v juniju 2019. Vodni vir Rižana predstavlja dobre tri četrtine vseh potreb v regiji in tudi v času najmanjše izdatnosti pokriva dobro polovico vseh potreb po pitni vodi. Izredni dogodek v letu 2019 je ponovno opozoril na varnost vodooskrbe v regiji, vodni vir Rižana je namreč zaradi bližine prometnih koridorjev preveč izpostavljen tveganjem zaradi onesnaženja in posledično obstaja tudi velika možnost popolnega izpada tega edinega vodnega vira, ki ga je s trenutnimi razpoložljivimi drugimi vodnimi viri nemogoče nadomestiti.
V preteklosti je sicer bilo pričetih že nekaj projektov nadomestnih strateških vodnih virov (Padež, Malni, Brestovica, Kubed), ki bi dolgoročno zagotavljali varno oskrbo z vodo v regiji, ki pa zaradi različnih razlogov nikoli niso bili dejansko realizirani.
Potencialno ogroženost vodnega vira Rižana, je lanska junijska železniška nesreča v predoru nad Dolom pri Hrastovljah spremenila v realno in pokazala na nujnost iskanja druge dolgoročne rešitve zagotovitve zadostnih vodnih virov za vodo oskrbo slovenske Istre.
Vzporedno z aktivnostmi zaščite vodnega vira Rižana, ki jih je takoj po nesreči v okviru formirane skupine različnih institucij koordiniral ARSO, je Ministrstvo za okolje in prostor preko Direkcije republike Slovenije za vode na pobudo in zahtevo županov obalnih občin pristopilo k reševanju navedene problematike in ponovnemu zagonu projekta za zagotovitev dolgoročnega vodnega vira, ki bi lahko delno ali v celoti nadomestil vodni vir Rižana.
Tako je bila v juliju 2019 imenovana komisija, ki jo je koordiniral direktor Direkcije RS za vode. V začetku decembra je Direkcija Republike Slovenije za vode, na javnem portalu RS objavila javno naročilo za Izdelavo primerjalne študije variant v okviru projekta »Zagotovitev vodnih virov slovenske Istre in zaledja«.
V aprilu 2020 je nova vlada zaradi pojava pandemije zaustavila izvedbo še nezačetih javnih Rižanski vodovod Koper / Letno poročilo 2019 20 naročil, med njimi tudi predmetno. V nadaljevanju nas je informirala, da je bilo dovolj študij v preteklosti in da se je odločila za akumulacijo Padež. Več o nadaljnih dogajanjih na tem področju bomo poročali v letnem poročilu za leto 2020.
Na regionalni ravni je bila s strani lokalnih skupnosti postavljena pobuda, da se vzporedno z javnim razpisom, ki ga vodi DRSV, prične tudi z aktivnostmi z realizacijo strateškega vodnega vira in sicer da se preuči možnost realizacije navezave na vodni vir Malenščica - Malni pri Postojni. Vodni vir Malni že vseskozi velja kot ena od najresnejših alternativ za strateški vodni vir oskrbe Slovenske Istre s pitno vodo. V letu 1988 je bil izdelan idejni projekt z zasnovo celotnega oskrbnega sistema: črpališče Malni z rezervoarjem Mali Laz in povezovalni vodovod v dolžini 37 km do VH Rodik oz. 54 km do vodarne Cepki. Tedanja projektna zasnova je predvidevala bistveno večje potrebe po pitni vodi, kot se kažejo danes. Za utemeljitev odločitve o ustreznosti investicije v vodni vir Malni, kot alternativnega strateškega vira za oskrbo prebivalstva s pitno vodo v Slovenski Istri so bile konec leta pripravljene tehnične smernice, ki jih bo izdelovalec moral upoštevati pri izdelavi investicijske dokumentacije DIIP (dokument identifikacije investicijskega projekta).
Sledil je razpis za izbor izvajalca. V začetku leta 2020 smo prejeli štiri ponudbe. Nato je sledil postopek evalvacije in pregleda ponudb. Vse zahtevano je izpolnjeval le en ponudnik in sicer Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Katedra za splošno hidrotehniko v Ljubljani. Z izbranim ponudnikom je bila marca podpisana pogodba v višini 24.480 EUR.
| Naziv | Leto 2019 | Leto 2018 | Indeks 19/18 | Struktura 2019 | Načrt 2019 | Doseg načrta |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ČISTI PRIHODKI OD PRODAJE | 11.387.291 | 11.211.666 | 101,57 | 90,24 | 10.796.522 | 105,47 |
| a) Prihodki od prodaje proizv. in storitev | 11.387.291 | 11.211.666 | 101,57 | 90,24 | 10.796.522 | 105,47 |
| -prihodki od prodaje proizvodov in storitev | 9.713.144 | 9.550.607 | 101,70 | 76,98 | 9.558.609 | 101,62 |
| -prihodki od prodaje storitev drugih dejavnosti | 1.674.147 | 1.661.059 | 100,79 | 13,27 | 1.237.912 | 135,24 |
| USREDSTVENI LASTNI PROIZVODI IN STORITVE | 276.904 | 185.882 | 148,97 | 2,19 | 99.048 | 279,57 |
| DRUGI POSLOVNI PRIHODKI | 829.544 | 22.874 | 3.626,65 | 6,57 | 0 | 0,00 |
| a) Prihodki pri odprave rezervacij | 6.981 | 2.214 | 315,31 | 0,06 | 0 | 0,00 |
| b) Prevrednotovalni poslovni prihodki | 600 | 642 | 93,49 | 0,00 | 0 | 0,00 |
| c) Prihodki od odpisanih terjatev, obveznosti | 18.533 | 20.018 | 92,58 | 0,15 | 0 | 0,00 |
| d) Drugi prihodki | 803.430 | 0 | 00,00 | 6,39 | 0 | 00,00 |
| STROŠKI BLAGA, MATERIALA IN STORITEV | 7.775.275 | 7.203.914 | 107,93 | 61,81 | 6.521.396 | 119,23 |
| a) Stroški porabljenega materiala | 3.156.127 | 2.643.987 | 119,37 | 25,09 | 2.364.753 | 133,47 |
| b) Stroški storitev | 4.619.148 | 4.559.927 | 101,30 | 36,72 | 4.156.642 | 111,13 |
| Stroški dela | 3.601.990 | 3.291.678 | 109,43 | 28.63 | 3.371.298 | 106,84 |
| a) Stroški plač | 2.617.475 | 2.456.464 | 106,55 | 20,81 | 2.515.952 | 104,04 |
| b) Stroški socialnih zavarovanj | 508.512 | 478.547 | 106,26 | 4,04 | 488.562 | 104,10 |
| stroški pokojninskih zavarovanj | 82.473 | 79.268 | 104,04 | 0,66 | 80.281 | 102,73 |
| stroški socialnih zavarovanj | 426.039 | 399.279 | 106,70 | 3,39 | 408.181 | 104,38 |
| c) Drugi stroški dela | 476.004 | 356.667 | 133,46 | 3,78 | 366.884 | 129,74 |
| ODPISI VREDNOSTI | 667.218 | 579.452 | 115,15 | 5,30 | 621.142 | 107,42 |
| a) Amortizacija RVK d.o.o. | 568.955 | 536.260 | 106,10 | 4,52 | 585.142 | 97,73 |
| b) Predvrednotovalni poslovni odhodki OS | 77.123 | 2.806 | 2.748,14 | 0,61 | 3.000 | 2.570,77 |
| c) Predvrednotovalni poslovni odhodki obratnih sredstev | 21.139 | 40.385 | 52,34 | 0,17 | 36.000 | 58,72 |
| Drugi poslovni odhodki | 511.562 | 539.229 | 94,87 | 4,07 | 492.523 | 103,87 |
| a) Drugi poslovni odhodki | 511.562 | 539.229 | 94,87 | 4,07 | 492.523 | 103,87 |
| Poslovni izid iz poslovanja | -62.307 | -193.851 | 32,14 | 0,00 | -110.789 | 56,24 |
| Finančni prihodki iz deležev | 0 | 0 | 0,00 | 0,00 | 0 | 0 |
| Finančni prihodki iz danih posojil | 36.050 | 126.782 | 28,44 | 0,29 | 40.000 | 90,13 |
| Finančni prihodki iz poslovnih terjatev | 68.663 | 78.013 | 88,02 | 0,54 | 60.000 | 114,44 |
| Finančni odhodki iz finančnih obveznosti | 7.541 | 7.203 | 104,69 | 0,06 | 8.141 | 92,63 |
| Finančni odhodki iz poslovnih obveznosti | 2.192 | 507 | 432,35 | 0,02 | 0 | 0,00 |
| Poslovni izid iz rednega delovanja | 34.866 | 3.740 | 932,16 | 0 | -18.930 | -184,18 |
| Drugi prihodki | 20.065 | 23.798 | 84,32 | 0,16 | 32.150 | 62,41 |
| Drugi odhodki | 13.941 | 10.621 | 131,26 | 0,11 | 8.000 | 174,26 |
| Celoten poslovni izid zunaj rednega delovanja | 6.124 | 13.177 | 46,48 | 0 | 24.150 | 25,36 |
| Skupaj vsi prihodki | 12.618.517 | 11.649.014 | 108,32 | 100,00 | 11.027.720 | 114,43 |
| Skupaj vsi odhodki | 12.579.719 | 11.632.604 | 108,14 | 100,00 | 11.022.500 | 114,13 |
| Dobiček pred obdavčitvijo | 38.798 | 16.411 | 236,42 | 5.220 | 743,28 | |
| Davek od odhodka pravnih oseb | 0 | 0 | 0,00 | |||
| Čisti dobiček | 38.798 | 16.411 | 236,42 | 5.220 | 743,28 |